Tüp Bebek tedavisiyle ve doğal yolla gebe kalma şansını artıran faktörler

ÇOCUKSUZ ÇİFTLER!
TÜP BEBEK BAŞARI ŞANSINIZI NASIL ARTIRABİLİRSİNİZ?
1. Kadınlarda kilonun ideal sınırlarda tutulması önemlidir. Şişmanlık gebe kalma sürenizi 2 kat, çok zayıf olmak ise 4 kat uzatır. Hem şişmanlık hem de zayıflık tüp bebek başarı şansınızı azaltır. Şişmansanız yumurtalarınızı ilaçla büyütmek ve toplamak daha zorlaşır. Diyet ve spor ideal kiloya ulaşmanız için, ayrıca sağlıklı yaşam, sigara ve aşırı dozda alkol tüketiminden vazgeçmek, gebe kalma şansınızı artırır.
2. Erkeklerde sağlıklı sperm sahibi olmak önemlidir. Dar, slip tarzı külot giymekten çok bokser tarzı bol, şort külot tercih edilmeli, testis ısısını yükselten sauna, hamam alışkanlıklarından vazgeçilmelidir. Sürekli oturmayı gerektiren uzun yol şoförlüğü veya kimyasal toksinlere maruz kalınan meslekler, sürekli kullanılan bazı ilaçlar, sigara, uyuşturucu alışkanlıkları, fazla dozda alkol, sperm kalitesini düşürür. Kısaca sağlıklı yaşam tarzı yani iyi beslenme ve spor hem erkek, hem de kadın üremesi için hayati önem taşır.
3. Üreme konusunda deneyimli bir kadın hastalıkları uzmanının içinde bulunduğu tam donanımlı laboratuarı ve embryologları olan bir sağlık ekibinin seçimi başarı için şarttır. İnfertilite uzmanının her çocuksuz çifte tüp bebek gözlüğünden bakmaması, gebeliği engelleyen nedenleri ayrıntılı şekilde araştırıp bu engelleri tedavi ederek normal yolla gebelik elde etmek için öncelikle çaba göstermelidir çünkü gebeliğe engel olan sorunun düzeltilmesi, tüp bebekten daha başarılı gebelik şansı taşır. Öte yandan salt güya tedavi etmek için normal olan yumurta ya da sperm fonksiyonlarını güya daha sağlıklı yapma çabaları anlamsız, başarısız ve zaman kaybettiricidir. Zaten sağlıklı yumurtlayan bir kadına yumurtlatıcı ilaç vermek, zaten sağlıklı sperm fonksiyonlarını güçlendirmek için tedavi, olanı daha kötü yapacaktır.
4. Stresinizi azaltın. Stresli ve endişeli olmak hem doğal yoldan hem de tüp bebekle gebe kalma şansınızı azaltır. Stresle baş etme yöntemlerini başka bir video sunusuyla sizlere anlatacağım.
5. Sigarayı bırakınız. Hem sperm hem yumurta hücreleri için kısaca başarılı döllenme için çok çok önemli.. Kan örneğinde yumurtlama hormonunuzun normal olması ya da laboratuarda sperm sayım raporunuzun mükemmel olması, sigaranın önemli olmadığını düşünmenize yol açmamalıdır çünkü tütün, testlerle ölçemeyeceğiniz şekilde döllenme işlevini sekteye uğratır.
6. İnfertilite ile ilişkisi tartışmalı da olsa toplumun yarısına yakınında D vitamini eksikliği olduğu biliniyor. Belirgin eksiklikte takviye olarak D vitamini verilmesi yararlı olabilir. Yaygın şekilde önerilen gıda destek ürünleri, keçi boynuzundan farklı otlara, DHEA, CoQ10, omega 3 veya multivitaminlere kadar yayılan geniş bir yelpaze şeklinde önerilmekte ise de hiç birisinin üremeyi artırıcı kanıtlanmış etkisi gösterilememiştir.
7. Tedaviye asılınız. Hemen ilk başarısızlıkta ümitsizliğe düşmeyiniz ve vazgeçmeyiniz. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler hemen ilk ayda veya aylarda gebeliği arzularlar. Oysa fizyolojik olarak gebeliğin oluşması için bir süreye ihtiyaç vardır. İnfertilitenin bilimsel tanımı 1 yıl içinde gebeliğin oluşmamasıdır. Doğal olarak düzensiz şekilde 2-3 ayda bir adet gören veya ilaçsız adet görmeyen kadınlarda 1 yıl gebeliği denemeyi beklemeden tanı ve tedaviye geçmek gerekebilir. Keza 35 yaşın üzerindeki kadınların hekime başvurmadan önce 6 ay gebeliği denemeleri yeterlidir. Günümüzde çiftlerin hemen birkaç ayda gebe kalma arzuları ve acelecilikleri, gereksiz tedavilere hatta çok çabuk tüp bebek uygulamalarına yol açabilmektedir. Bunun kimseye yararı olmadığı ve bazen geri dönülmez olumsuzluklara yol açtığı kesindir. O kadar çok sayıda doğrudan tüp bebek tedavisine yönlendirilen ve ilk defa kısırlık nedenlerinin araştırılmasına ancak tüp bebek denemesi başarısız olduktan sonra başlanan infertil çift var ki… Çoğu da basit bir engelin bulunup tedavisiyle kolayca gebe kalabiliyorlar.
8. Tüp bebek tedavisiyle elde edeceğiniz başarı oranlarını hayalci değil gerçekçi şekilde değerlendiriniz. Aksi taktirde başarısızlık ruh sağlığınızı ve dolayısıyla fizik sağlığınızı ağır şekilde olumsuz etkileyebilir. Başarı oranları olarak size verilen yüzdeleri sorgulayınız. Örneğin ticari kaygılarla yüzde 70 olarak size verilen başarı oranının ne anlama geldiğini araştırınız. Başarının tek tanımı, sağlıklı bebek sahibi olmaktır, yoksa kan örneğinde gebelik testinin pozitif olması ya da ultrasonda gebelik kesesinin görülebilmesi değil.
Bilimsel ve tarafsız veriler, 35 yaş altı kadınlarda başarının yani eve bebek götürme oranlarının yüzde 30’lar civarında olduğunu göstermektedir. Bu oran, 35-38 arasında yüzde 20’lere, 38-39 yaşlarında yüzde 10’lu değerlere düşmektedir. Kırklı yaşlarda başarı oranları yüzde 10’un altındaki sayılarla değerlendirilir. Kırk dört yaşındaki bir kadın tüp bebekle başarı şansının yüzde 3’den yüksek olmadığını bilmek hakkına sahiptir. Aynı nedenle de dünyadaki merkezlerin hemen tamamı tüp bebeği 43 yaştan itibaren hiçbir infertil çifte önermezler. Zaman zaman yazılı ve görsel medyada baş gösteren “mucizevi” yeni yöntemler maalesef ticari kaygılarla, reklamları yapıldığı şekilde bebek şanslarını daha fazla yükseltmemektedir.
Sonuç olarak tüp bebek tedavisi kararı hafife alınmamalı ve taşıdığı ruhsal, fiziksel ve finansal yükleri sırtlanmaya hazır olunmalıdır. Doğru bilgilenmek esastır ve sağlıklı olanıdır.
Daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak için blog ve web adreslerime, sosyal medya biberoglu linklerime ulaşabilirsiniz.

27.01.2020
Ankara