Nasıl Gebe KalınAmaz?

Başlık garip değil mi? Nasıl gebe kalınabilir değil, nasıl gebe kalınamaz? Tüm yazı ve videolarıma rağmen hala, özelikle gençler bu konuda o kadar kafa karışıklığı içindeler ki. Üstelik makalelerimi okudukları, videolarımı dinledikleri halde on binlerce defa aynı soruları soruyorlar. Hurafe ve safsataları bir türlü kafalarından atamıyorlar. Ben aynı soruları cevaplamaktan bıktım ama gençler aynı soruları sormaktan vazgeçmediler. Çoğunda takıntılar ve kuruntular, gerçek psikolojik saplantılar halini almış durumda. Dolayısıyla, çok sayıdaki istek üzerine bir kere daha bu konuyu açıklamak durumunda kaldım.   

Gebelik için en ideal koşullarda yani hemen yumurtlama gününden önceki günlerde ve vajinal cinsel ilişki yani vajinal seks ile gebelik olasılığı yüzde 20, en fazla yüzde 25’tir. Sanmayınız ki bir defalık vajinal seks ile mutlaka gebe kalacaksınız. Öte yandan sakın “nasıl olsa gebelik riski beşte bir olasılıkmış” diye düşünerek gebelikten korunmayı ihmal etmeyiniz. Gebe kalan o bir kişi, siz olabilirsiniz. İşi şansa bırakmayınız. Aynı şekilde güvenilir şekilde korunmayıp, ilişki sonrası ertesi günü hapı almaya mecbur kalmayın çünkü bu haplar, yüksek hormon içerikleri nedeniyle hormonal durumunuzu ve adet düzeninizi bozabilir. Ayrıca çok da pahalı olduklarını unutmamalısınız. Hele ki istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılması kadar kadını fiziki ve ruhsal olarak travmatize eden başka bir durum yoktur.  

Partneriniz vajinal cinsel ilişkide geri çekme uygulayarak dışarı boşalsa bile az da olsa gebelik riski vardır. Halk arasında “zevk suyu !?”, Latince “precum” denilen erkeğin boşalma öncesi penisinden sızan ön sıvı içinde nadir de olsa sperm hücreleri bulunabilir. Gebelik riski çok düşük de olsa teorik olarak olasıdır. Bu nedenle de maalesef Türkiye’de en sık korunma yöntemi olarak kullanılan “geri çekme”, aslında bir korunma yöntemi bile değildir. Bir kumar, yazı tura atmak kadar güvensiz bir deneme şeklidir.

Sürtünme veya anal seks ile vajina dışına, kadının dış genital organ cildine bulaşan sperm hücreleri, vajina içine girerek gebelik oluşturmaz. Oral seks sırasında sperm hücrelerinin yutulması da kesinlikle gebelik oluşturamaz.

Gülmeyin çünkü çoğu genç, bu olasılıkları bile sorguluyorlar. Sperm hücrelerinin kendi yolunu bulup vajina içine girmesi mümkün değildir. Sperm hücreleri o kadar akıllı ve yetenekli değildirler. Her ne kadar bazı kaynaklar nadiren de olsa sürtünme ve anal seks sonrası gebelik olasılığından söz ederse de bu ifadeler, ilişkiyi yaşayanın yanlış bilgi vermesi olasılığına karşı ve hukuken kendilerini  garantiye alma güdüsüyle yazılmış ya da söylenmiştir. Giysiler üzerinden yaşanan cinsel yakınlaşmalarda da gebeliğin hayal olduğunu herhalde eklemeye gerek yoktur.

Gebelik vajinal seks ile yani vajinal cinsel ilişkiyle olur. Penisin vajina içine girmesi ile gebelik riski doğar. Penisin vajina içine girip erkeğin boşalması durumunda bile spermlerin çok büyük bir kısmı rahimin içine, fallop tüplerine ulaşamaz. Vajina asiditesi çoğu spermi henüz vajina içindeyken öldürür. Bu engeli aşabilen sperm hücrelerinin önündeki ikinci önemli engel, rahim ağzı kanalıdır. Labirent şeklindeki serviks kanalı içindeki bezler, girinti ve çıkıntılar, bu engel aşıldığında rahim içindeki ortam, en sonunda tüplerin içine girebilme başarısını kademe kademe azaltır. Vajinal seks ile vajinaya dökülen örneğin yüz milyon sperm hücresinden sadece 100-200 tanesi kadın yumurta hücresine ulaşabilir. Bunların içinden de sadece bir sperm hücresinin yumurtayı dölleyebileceği de unutulmamalıdır. 

Özetle vajinal seks dışındaki cinsel yakınlaşmaların (sürtünme, oral, anal seks vb.) gebelik oluşturacağına inanmayın ama cinsel geçişli hastalık kapma riskinin ciddi boyutta olduğunu da akıldan çıkarmayın. O halde her türlü cinsel aktivitede (vajinal cinsel ilişki olmasa bile) kondom kullanmak mutlaka gereklidir.

Vajinal cinsel ilişki olmadan gebelik olacağına inanmak, hele adet görerek gebelikten kuşkulanmak, en hafif tanımıyla saflıktır. Hatta bazıları gebelik boyunca her ay adet görmeye devam ettiklerini söylerler. Olsa olsa bu durum, gebe kalıp düşük tehdidi ya da daha ileri gebelik haftalarında farklı nedenlere bağlı lekelenme ve kanamaların adet gibi sanılması, yanlış değerlendirilmesine bağlı olabilir. Gebe iken adet görüldüğü iddiaları tamamen asılsız, cehalet sonucu, veya sadece kafa karıştırıp gereksiz muayene, ultrason, hatta olmayan gebeliği sonlandırma amacı taşıyan ticari söylemler olabilir. Bunu söyleyen fırsatçılara şu soruyu sorun: Dünya üzerinde yaşayan üreme yaşındaki yüzlerce milyon kadın, her ay, her adetten sonra gebelik endişesiyle gebelik testi mi yaptırmalı? Cevabın “tabii ki hayır” olacağını çocuklar bile bilir. Bu tam bir saçmalıktır. Hurafe ve safsataya değil, bilime inanın. Nadiren oluşan üstüne görme, beklenen adet tarihinden 3-5 gün önce leke tarzında, 1-2 gün süren, pembe, kahverengi akıntıdan ibarettir ve bebeğin rahime yerleşmesine bağlı istisnai bir durumdur. Normal adet kanamasıyla karıştırılması mümkün değildir.

Özetle, sürtünme (ister çırıl çıplak, isterse kat kat giyinmiş olarak), oral ya da anal seks ile ya da çevredeki olası sperm bulaşlarıyla, gebelik olamayacağını, sadece vajinal cinsel ilişkiyle gebelik riski olduğunu öğrenin.

Erkeğin boşalmış ya da boşalmamış olmasına bakılmaksızın, vajinal cinsel ilişki (vajinal seks – penisin vajina içine girmesi) dışında sürtünmeden, oral ya da anal seksten, çevreden, giysiden, havludan, hamamdan, havuzdan, denizden, tuvaletten bulaşan sperm ile gebe kalma olanaksızdır, şehir efsanesidir. Erkek tohum hücreleri (sperm) dış ortamda (her şartta, ıslak ya da kuru olmasından bağımsız olarak) dakikalar içinde ölürler. Kaldı ki zorla vajina içine bulaştırılsa bile spermin vajina boyunca öldürücü vajinal asid ortamından geçmesi gerekiyor.

Soruyu sormak değil, okuyup öğrenmemek ve internetteki bilgi kirliliğinden fırsatçılara yem olmak, utanılacak bir durumdur.

Bu arada vajinal, oral, anal, sürtünme vb. her türlü cinsel ilişkide prezervatif kullanmayı ihmal etmeyiniz. Cinsel geçişli hastalık kapmanız (HPV, Herpes, AIDS dahil) en az gebelik kadar istenmeyen bir durumdur ve bedelini ömür boyu ödersiniz.

Bilgilenmek için www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (CİNSELLİK) ulaşabilirsiniz.